piątek, 25 maja 2018

Pośród cieni” Agnieszka Hałas

Blake Neely „Arrow” Soundtrack, season 2

Tom drugi „Teatru węży” czyli dalszy ciąg poszukiwań swojej przeszłości przez czarnego maga, od początku wciąga nas w wir przygód niczym kolejny film o Jasonie Bourn'ie. Z tą różnicą że pod koniec „Tożsamości Bourne'a” wiemy już dość dobrze kim jest główny bohater, a Brune Keare wydaje się nie zbliżać do rozwiązania zagadki ze swojej przeszłości.
A przynajmniej nikt mu tego nie ułatwia. Przeszłość ka'ira nadal spowija mgła zapomnienia, lecz uparty Brune nadal poszukuje informacji o swoim pochodzeniu. Zebrane przez niego w pierwszej odsłonie „Teatru” kawałki puzzli powoli zaczynają układać się całość. I choć nadal nie jest ona jednoznaczna, wiemy o żmiju coraz więcej.
Z na wpół obłąkanego wyrzutka odnalezionego na plaży Shan Vaola przez śmieciarzy odmieńców, Brune powoli odzyskiwał świadomość. Poskładane okruchy odzyskiwanej pamięci, pozwoliły mu ze obszarpanego śmieciarza stać się warzącym eliksiry alchemikiem. Eliksiry o nader wątpliwym przeznaczeniu, sprzedawane temu kto zaoferuje odpowiednią cenę. Bo przecież Brune Keare to mimo wszystko postać negatywna.
Czarni magowie nie szczycą się bowiem poważaniem wśród prostych mieszkańców tego świata. A niechęć do nich podsycana dodatkowo przez srebrnych magów, czyli Elitę, kastę rządzącą w większości państw jest niemal namacalna. Bo od czasów Skażenia czarni i srebrni magowie, stali się zajadłymi wrogami. Do tego stopnia że srebrni, którym udało się przejąć władzę, tępią żmijów bezlitośnie. Pojmany przez nich czarny mag, jest torturowany i w wymyślny sposób zabijany w Domu Godnego Odejścia. Tak by jego dusza nie mogła się odrodzić.
Z czasem więc, ewoluujący Brune który coraz więcej czerpie z mocy, musi się liczyć z tym że w równym stopniu zjednuje sobie sojuszników, co pozyskuje wrogów. Wydarzenia na podziemnym targu w Shan Vaola, podczas których Brune zniszczył należące do Srebrnych Golemy, spowodowały że Elita ściga go zajadle jak najgorszego zbira.
Bo mimo tego, że wszystkie okoliczności zdają się swiadczyć o negatywiźmie postaci żmijia, potrafi on sobie zjednać przyjaciół. Krzyczący mimo odkrywania swojej mrocznej przeszłości, stara się bowiem nie czynić zła i może właśnie dlatego zyskuje sympatię czytelnika.
Do tej mrocznej narracji, ponownie sięgam więc po kompozycję Blake'a Neely'ego, czyli kolejny sezon ścieżki do serialu „Arrow”. I po raz kolejny muzyka świetnie wpisuje się zarówno w ludzki świat pełen magii, jak i nierealnych Sfer wypełnionych magicznymi istotami. Stonowana, niezbyt hałaśliwa muzyka instrumentalna, sprawia że przy kolejnym tomie ponownie sięgnę po akompaniament Neely'ego. Bo ta muzyka jest wprost stworzona do udźwiękowienia cyklu Agnieszki Hałas. Nawet tytuły poszczególnych utworów pasują do wydarzeń z „Pośród cieni”. „Time to Come Home” otwierający płytę to esencja poszukiwanej przez Brune'a odebranej mu przeszłości. „The Scientist”, gdy żmij staje się alchemikiem, czy „Heir to the Demon” słuchany w trakcie potyczek z agentami otchłani. „Get Your Soul Back” to znowu trzon wątku powiązania Brune'a z demoniczną Doliną Popiołów.
Oprócz pojawiających się epizodycznie bohaterów z tomu pierwszego, kontunuacja postawi przed magiem mnóstwo nowych postaci. Brune opuszcza na dobre Shan Vaola, które przestaje być dla niego bezpieczne. Odzyskana wiedza czarnego maga pozwala mu na zbudowanie enklawy w Sferach. Namiastki domu, poza światem ludzi, gdzie zakamuflowany może czuć się względnie bezpiecznie przed Srebrnymi. Splot wydarzeń postawi na jego drodze bardziej od niego doświadczoną żmijkę - Marshię Lavalle. Starszą siostrę, w nomenklaturze magów. Zarówno wiekiem jak i talentem, choć o tym pierwszym trudno wyrokować patrząc na jej urodę. Krzyczący wplącze się też w znajomość z młodą arystokratką Anavri Vaneisen, w której właśnie obudził się czarny dar, a która bez pomocy starszego brata, pomagającego w jej przemianie szybko skończyłaby w katowni Srebrnych. Cioteczna siostra Anavri, Lorraine Nevers to kolejna młoda kobieta, której ścieżki losu splotą się z przeznaczeniem żmija. Ubierająca się na czarno niczym w żałobie Lorraine, rzekomo słysząca głosy umarłych, traktowana jest przez otoczenie niczym niespełna rozumu.
Po nieudanym ataku na jej ojca, staje się ofiarą klątwy kamienienia, a uratowana przez Brune'a musi odejść z rodzinnego domu. Nie zostanie jednak ofiarą klątwy Zmroczy i nie posiądzie czarnego daru, Marshia odkryje w pannie Nevers coś znacznie bardziej użytecznego. Dar prekognicji. Towarzystwo Krzyczącego staje się więc coraz ciekawsze, a książka wciąga czytelnika w ten magiczny świat niczym tworzący się w otworze wylotowym wanny wir wodny.
Jeśli ktoś przeczytał „Dwie karty”, to na pewno sięgnie po kontynuację. Jeśli zaś nie zna jeszcze magicznego świata Zmroczy to musi natychmiast nadrobić zaległości. Bo ten świat jest tak realny jak nasz. To trójwymiarowość i niejednoznaczność bohaterów sprawia że ta opowieść bardzo mnie wciągnęła. Wykreowane przez Agnieszkę Hałas, z założenia negatywne postaci potrafiły wzbudzić moją sympatię w równym stopniu, co bohaterowie ideologicznie pozytywni - niechęć. Gdy pokazywali że nie są do końca czyści, knując gdy nadarzała się ku temu okazja.
Powtórzę więc to co już napisałem przy okazji recenzji pierwszego tomu. Świat nie jest czarno-biały, nie panuje na nim tylko dobro i zło. Tu nawet łajdak jest zdolny do czynienia dobra. Tak samo jak szanowany obywatel dopuszcza się zbrodni. I choć obu nie przychodzi to z równą łatwością, to właśnie to czyni serię „Teatru węży” wyjątkową.
Tytuł :
Autor :
Wydawnictwo :

Data wydania :
Liczba stron :
ISBN :

Data wydania :
Rozmiar plików :
ISBN :
Pośród cieni
Agnieszka Hałas
Dom wydawniczy REBIS

17 październik 2017
352
978-83-8062-164-0

18 październik 2017
1.2 MB (epub) / 1.6 MB (mobi)
978-83-8062-873-1
Agnieszka Hałas - „Pośród cieni”, 2017 Dom wydawniczy REBIS
https://www.rebis.com.pl/pl/book-posrod-cieni-agnieszka-halas,b33605.html

Blake Neely „Arrow” Soundtrack, Season 2, Water Tower Music, 2014
https://open.spotify.com/album/4IEIdtYbkMZfpEHtrpPtDl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz